Preparation mode:
Peršin (lat. Petroselinum crispum) je dvogodišnja biljna vrsta iz porodice štitarki. Tamnozeleni rasperjani listovi karakterističnog su mirisa. Zeleni dijelovi sadržavaju eterično ulje i najčešće se upotrebljavaju kao začin i dekoracija jelima.
List peršina je kako vidimo bogat vitaminima C i A. Oba imaju snažno antioksidativno djelovanje i štite od štetnog učinka slobodnih radikala. Peršin, i korijen i list, odličan su izvor folne kiseline. Jedan od najvažnijih vitamina iz B skupine ima raznovrsnu ulogu u organizmu. Jednu od važnih uloga ima u održavanju zdravlja kardiovaskularnog sustava. Peršin je jedan od najboljih izvora vitamina K koji važan za zdravlje krvi, osobito u procesima grušanja. Pripravci od peršina pomažu kod ublažavanja simptoma probavnog sustava, a s obzirom da djeluje kao diuretik pomaže organizmu u izlučivanju tekućine. Neki ga preporučuju i za olakšavanje problema s bubrežnim ili žučnim kamencima, ali se preporučuje savjetovati s liječnikom o ovoj alternativnoj metodi liječenja.
Ulje peršina može se koristiti kao zaštitno sredstvo protiv uboda komaraca i drugih insekata.
Peršin obično dijelimo u dvije vrste, peršin kovrčava lista i peršin ravna lista. Koristi se i korijen i list. Svježi peršin možete držati u hladnjaku do tjedan dana, a ako je uvenuo stavite ga u vodu da nježni listići ožive pa ga potom pohranite u hladnjak ili na hladno i tamno mjesto. Zamrznuti peršin čuvajte do šest mjeseci u zamrzivaču jer nakon tog vremena počinje brzo gubiti svojstva okusa i mirisa kao začina.