Slanutak je biljka iz porodice mahunarki, sjeme slanutka nalikuje sjemenu soje ili osušenom zrnu graška, a obično se koristi u raznim varivima ili dodatak drugom povrću u pripremi jela. U istočnjačkoj kuhinji, slanutak se melje u brašno te se koristi za pripremu peciva i kruha.
Slanutak je popularna namirnica u vegetarijanskoj prehrani zbog svog hranjivog i ukusnog sastava. U trgovinama se najčešće može pronaći dehidrirani slanutak u rinfuzi, ali je dostupan i u konzervi, pripremljen za konzumaciju bez dodatne pripreme. Svježi slanutak također se može kupiti ali puno ređe.
Slanutak je bogat vitaminima, mineralima i te se prema nekim nutricionistima smatra boljim izborom od mesa. Sadrži gotovo istu količinu proteina kao meso ali je slanutak manje kaloričan i obiluje vlaknima, kalcijem, magnezijem, manganom, cinkom, željezom i vitaminom K, što pomaže u izgradnji koštane strukture.
Pri pripremi jela s slanutkom, važno je planirati vrijeme jer ga je potrebno namakati prije kuhanja. Najbolje ga je ostaviti namočenog tijekom noći jer što dulje stoji u vodi, kraće će ga biti potrebno kuhati. Slanutak koji se namakao osam sati, potrebno je kuhati najmanje dva sata, dok se slanutak koji se namaka između 12 i 16 sati, kuha samo sat vremena ili kraće.
Humus je jedna od najpoznatijih jela koja se pripremaju od ove namirnice.