Preparation mode:
Artičoka (Cynara scolymus) je zanimljiva povrtna i ljekovita biljka Bogata mineralima, ugodna gorkoslatkasta okusa.
Artičoka se u Francuskoj i Italiji uzgaja na velikim površinama, a u nas uglavnom u Dalmaciji. Artičoka (Cynara scolymus L.) je višegodišnja zeljasta biljka dobro razvijena i debelo razgranjena korijena dužine i do 1,5 m. Vrsta potječe iz centralnog i zapadnog područja Mediterana.
Stabljika je uspravna (u donjem dijelu više ili manje odrvenjela) 0,8-2 m visoka, slabo razgrađena s izmjenično raspoređenim sjedećim listovima. Listovi su veliki, perasto razdijeljeni, srebrnastozeleni, na licu glatki, a na naličju obrasli mekanim dlakama, ponekad i trnoviti. Prizemni su listovi manje ili više u rozeti (sl. 1). Cvatni su pupovi različita oblika i veličine, ovisno o sorti i načinu uzgoja U srednjem je vijeku vjerojatno u samostanskim vrtovima selekcionirano više sorata radi proizvodnje većih cvatnih pupova.
U ljekovite svrhe koriste se cvatni pupovi, listovi, te korijen, svjež ili suh. Iz svježih dijelova pripremaju se sokovi, a iz posušenih različiti čajevi jer sadržavaju mnogo minerala (fosfor, kalij, kalcij, željezo) i vitamina A, B1, B2,, C, od šećera važan inzulin te gorku tvar cinarin, zatim tanine, aromatske spojeve, flavonoide (cinaropikrin) i enzime s antibiotičkim djelovanjem. Najvažnija su terapeutska djelovanja artičoke u tome što djeluje na izlučivanje žuči te urina, zatim utječe na bolje djelovanje bubrega, te je odličan diuretik. Vrlo je vrijedan sadržaj cinarina koji utječe na smanjenje količine kolesterola u krvi, što je danas česti problem u prehrani (povišena količina holesterola u krvi). Tako konzumiranjem artičoke sprečavamo arteriosklerozu, smanjene količine šećera u krvi, astmu itd. U ljekovite svrhe se danas u farmaceutskoj industriji proizvode iz ekstrakta artičoke razni preparati za liječenje navedenih bolesti kao npr. Heparstad (Artischocken Kapseln) i dr. Artičoka se upotrebljava i u proizvodnji alkoholnog pića “Cynar”.