Preparation mode:
Dragoljub (lat. Tropaeolum majus) je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice dragoljupki (Tropaeolaceae). Porijeklom je iz Južne Amerike, a u Europu je unesena u 17. stoljeću.
Dragoljub je puzava biljka koja naraste do 3 metra dužine. Stabljika je mesnata i razgranata. Listovi su zeleni, na dugoj peteljci, okruglog oblika i tek nešto nepravilnog ruba, gusto prožeti izraženim svijetlim i sitnim žilama. Cvjetovi su zvonoliki, imaju 5 jarko crvenih ili žutih latica, cvatu cijelo ljeto i početkom jeseni do prvih mrazeva.
Dragoljub je jestiva biljka. Cvjetovi i listovi imaju pikantan okus i mogu se koristiti u salatama, juhama, omletima i drugim jelima. Cvjetni pupovi i nezreli plodovi mogu se konzervirati u octu.
Dragoljub ima i ljekovita svojstva. Sadrži vitamin C, karotenoide, flavonoide i druge ljekovite tvari. Koristi se za liječenje prehlade, gripe, bronhitisa, upale grla i drugih bolesti.
Uzgoj dragoljuba
Dragoljub je jednostavna za uzgoj biljka. Sjeme se sije izravno u tlo u rano proljeće, kada prestane opasnost od mraza. Sjeme se sije na dubinu od 1-2 cm i razmak od 30-50 cm.
Dragoljub najbolje uspijeva na sunčanim i propusnim tlima. Potrebno mu je redovito zalijevanje, posebno u sušnim razdobljima. Otporan na bolesti i štetočine.
U kulinarstvu
Cvjetovi i listovi dragoljuba imaju pikantan okus i mogu se koristiti u salatama, juhama, omletima i drugim jelima. Cvjetni pupovi i nezreli plodovi mogu se konzervirati u octu.
U ljekovite svrhe
Dragoljub se koristi za liječenje prehlade, gripe, bronhitisa, upale grla i drugih bolesti.
U ukrasne svrhe
Dragoljub je popularna ukrasna biljka. Može se uzgajati u vrtovima, balkonskim posudama i loncima.
Napomena
Dragoljub sadrži gorušičino ulje koje može izazvati iritaciju kože. Stoga je pri rukovanju s biljkom potrebno nositi rukavice.