Preparation mode:
Jela u pećnici peku se na visokim temperatura, najčešće od 180 do 250 stupnjeva. Posebno pomno treba peći meso i ribu, jer postoji rizik od njihova sagorijevanja i stvaranja kancerogenih tvari.
Visokim temperaturama uništava se velik dio vitamina i minerala sadržanih u nativnoj (prirodnoj) namirnici. Kad se peku kruh, pogačice ili torte, temperatura u pećnici mora biti 230 do 250 stupnjeva. Time se na vanjskom dijelu (korici) stvore tvari koje čovjekov organizam vrlo teško asimilira (iskorištava).
Tim se tim nedostacima može doskočiti na sljedeći način:
• U pećnici se održava najniža temperaturu potrebna da se jelo pripremi;
• Kad se peče “prava” pečenka, meso je najbolje prvo desetak minuta peći na visokoj temperaturi. Potom se žlicom iz lima za pečenje izvadi masnoća koja je bila u mesu pa se dno te posude premaže s malo masnoće. Pečenka se nastaviti peći najmanje sat vremena na nižim temperaturama. Time će doći do djelomične razgradnja (hidrolize), koja složene bjelančevine sadržane u mesu pretvara u lakše probavljive oblike.
• Pečenke bi trebalo soliti na kraju pripreme da bi se izbjegli osmotski procesi, koji uzrokuju istjecanje tkivne tekućine iz unutrašnjih dijelova mesa, a time se još sprječava svojevrsno “isušivanje” i “otvrdnuće” mesa.
Ako se za pečenje namirnica koristi posebna vrećica od papira ili folija, to su najbolji načini takve pripreme. Stoga što su namirnice djelotvorno zaštićene od vrlo visokih temperatura, pa će u njima ostati sačuvani osjetljivi hranjivi sastojci. Tijekom te pripreme nije potrebno jelu dodavati masnoće koje oksidiraju i pri umjerenim temperaturama. Ipak, konzumiranje „zaštićenih” namirnica može usporavati, odnosno sprječavati normalnu probavu konzumenata. No, to će se spriječiti ako se meso ili folija prije pečenja premažu kistom s malo masnoće.
Izvor: Volim meso