Preparation mode:
Od plodova brusnice pripremaju se, među ostalim, i raskošna slatka jela. Tradicionalna pita od brusnica te torta s bobičastim voćem zapravo su češće prisutne na našim jelovnicima od umaka uz jela od divljači. Džemovi i sirupi dodatak su jednostavnim kolačima i nadjevenim pecivima.
Brusnica je i sastojak brojnih kupova, frapea i krema. Svojom optimističnom bojom odaje svu snagu okusa i visokovrijedna nutritivna svojstva. Uz ostalo bobičasto voće, pravi su izvor ugode i zdravlja.
Ljekovitost brusnica
Plod brusnice iznimno je bogat vitaminima i mineralima (vitamin C, vitamin A, kalij…) te obojenim tvarima koje nazivamo fitokemikalije.
Upravo su brojni bioflavonoidi, čiju se ljekovitost potvrdili laboratorijski testovi, brusnicu lansirali među “top namirnice” iznimno cijenjene u prehrani osoba izloženih stresu. Kao snažan antioksidans pridonosi prevenciji brojnih kardiovaskularnih bolesti i nekoliko vrsta karcinoma.
Brusnice sadrže hipuričnu kiselinu koja je prirodni antibiotik, dok antocijani i proantocijanidi potiču obnovu stanica korisnih za vid.
Kao sastojak umaka, osim što olakšavaju probavljivost jela, brusnice čuvaju i probavni sustav od brojnih bakterija i gljivica. Brojna su istraživanja pokazala da sastojci iz brusnica uništavaju i Helicobacter pylori, za koji se pretpostavlja da je u najvećem postotku uzročnik čira na želucu.
Kao namirnica preporuča se u prehrani dijabetičara, dok sok i čaj od brusnica posebno predlažemo djeci i starijim osobama.
Izvor:Vegeta